Voleybolda Isınma; Çoğu antrenör, takımlarının hem antrenman hem de oyunlarda uyguladıkları bir rutin ısınma sürecine sahiptir. Genelde her beceri için farklı bir voleybol ısınma tatbikatımız var. Aşağıdaki video klipte Georgia Tech ve Marquette’de eskiden baş antrenör olan ve şu anda Iowa’da baş antrenör olan Bond Shymansky, çok boyutlu bir voleybol ısınma tatbikatını gösteriyor. Bu tür tatbikatları tercih ediyor, “daha ​​çok voleybola benziyor” diyor.

Cross Net Pepper adlı bu voleybol ısınma tatbikatı, Antrenör Shymansky’nin alıştırma tatbikatı DVD’sinde paylaştığı birkaç tatbikattan sadece biri. Onun antrenmanları, oyuncularınızın voleybol IQ’sunu artıracak, yüksek enerjiyi koruyacak, top dokunuşlarını en üst düzeye çıkaracak ve takımınızın rekabet gücünü artıracak bir antrenman atmosferi yaratmak için tasarlanmıştır.

Cross Net Pepper voleybol ısınma tatbikatı 2 v 2 oynanır. Dört oyuncudan oluşan bir set sol tarafta ve diğer dört oyunculu set sağ tarafta oynamaktadır. Her takımın bir ön sıra ve bir arka sıra oyuncusu vardır. Ekstra oyuncular içeri girebilir. Tatbikat, bir takımın file üzerinden arka hattaki oyuncuya bir topu fırlatmasıyla başlar. Arka hat oyuncusu daha sonra ön hat oyuncusuna pas verir. Ön hat oyuncusu daha sonra topu ağın karşısındaki topa vuran arka hat oyuncusuna gönderir. Savunmanın ön sırası blok yapmaya çalışır, bu nedenle vurucunun bloğu okuyup etrafından vurmasını gerektirir. Puan, arka sıradan gelen vuruşla ileri geri oynanır. Koç 1 dakikalık bir döngü kullanır ve ardından yeni oyuncuları ön sıraya ve arka sıraya döndürür.

Daha çok voleybola benzediği için bu tür voleybol ısınma tatbikatını tercih ediyor. Oyuncular zıplıyor, ayarlıyor, vuruyor ve engelliyor. Okumaları ve tepki vermeleri gerekir, yani sadece ısınmakla kalmaz, aynı zamanda voleybol IQ’sunu da geliştirirler.

Ayrıca Kesintisiz Kelebek adını verdiği ikinci bir voleybol ısınma tatbikatını da dahil ettim. Bu matkap, net bibere benzer, ancak yüksek düzeyde iletişim gerektirir ve oyuncular her dokunuştan sonra pozisyon değiştirdikçe hareket ekler.

Kaynak : Cross Net Pepper: Multi Dimensional Volleyball Warm-up Drill (volleyballtoolbox.net)

Kategoriler: Blog

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Bilgilendirme

Yetişkin Voleybol Eğitimimiz İstanbul Anadolu yakasında bulunan iki farklı lokasyonda 18 EYLÜL 2023 Pazartesi günü başlayacaktır.

Sınırlı kontenjan ile başlayacak çalışmalar için başvuru formu doldurmanızı rica ederiz.